Gorzej sprawy się mają z drobiazgami, czyli wszelkie żarówki, świetlówki, baterie i inne.
Gdzie je wyrzucić??
Za wyrzucenie razem z innymi śmieciami grozi kara w wysokości do 5000 zł. Co więc z tym robić??
Żadna firma ni przyjedzie po baterię ani żarówkę. Te elektroodpady - niby drobne - ale zalegają więc w domu czekając na.. okazję (?) do ich wywiezienia. Ale jaka to okazja? Nie wydaje mi się, żeby każdy z nas brał baterię pod pachę i leciał do najbliższego punktu zbiórki takich śmieci. Zwłaszcza, że najbliższy jest.. gdzie? No właśnie, gdzie? Podobno (tak piszą), że na terenie niektórych osiedli są specjalne pojemniki, przeznaczone na taki sprzęt. Niektórych - to po pierwsze, a po drugie ile jest takich pojemników na osiedlu??
Niektóre markety postawiły u siebie takie pojemniki; pomysł ciekawy, chociaż... czy klient wybierając się na zakupy ma zaplanować wizytę w tym markecie i zabrać ze sobą zalegające w domu żarówki, baterie, świetlówki i cały ten elektryczny bałagan? A jeżeli idzie do marketu prosto z pracy, to trzeba przewidzieć takie zakupy i rano do pracy maszerować z torbą pełną elektroniki. Zaryzykuję więc stwierdzenie, że elektrośmieci lądują jednak w zbiorczych pojemnikach na śmietnikach ogólnych.
Zanim odpowiednie służby wezmą się za karanie takich występków, może miasto pomyśli nad ustawieniem specjalnych pojemników w lub obok śmietnika, aby człowiek mógł po prostu pozbyć się tych rzeczy razem z innymi śmieciami, wyrzucając jedną torbę do jednego pojemnika, a drugą do drugiego. Niestety, na próżno szukać pojemników na odpady elektryczne na osiedlowych śmietnikach.
Jak zwykle, ustawa jest, tylko brakuje reszty. A ludzie niech sobie radzą. Na szczęście jest urodzaj na supermarkety i tych jest zdecydowanie więcej na osiedlu niż pojemników.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz